mýty o aloe vera

Mýtus 1

Aloe účinne zaberie iba u ľudí s krvnou skupinou A.

Tento názor niektorých odporcov aloe pramení zo zdorojov starých encyklopedií, z 18. a 19. storočia,  ktoré sú ako rarita ešte na internete publikované dokonca aj v pôvodnom archaickom jazyku. Neexistuje žiadna vedecká štúdia, ktorá by to potvrdila.

Mýtus 2

Aloe je dobré iba ako preháňadlo.

Bohužiaľ ešte aj dnes nájdeme túto zastaranú informáciu dokonca aj v súčasných lekárskych materiáloch. Je to aj najviac rozšírená informácia v radoch širokej laickej verejnosti. Áno, v stredoveku bolo aloe skutočne hojne používané na liečbu tráviacich ťažkostí spojených so zápchou. V súčasnosti, keď vedecký pokrok zasiahol aj v tejto oblasti a špičkový výrobcovia ako je Forever Living Products dokážu bezproblémovo odstrániť z aloe laxatívne zložky, tak toto už neplatí. 

Mýtus 3

Užívanie aloe spôsobuje tehotným potrat.

Platí tak isto ako v predchádzajúcom prípade. Výrobky Forever Living Products môžu užívať aj tehotné, dokonca sa im to aj doporučuje pod podmienkou, že prípravky začnú brať ešte pred počatím, aby nedochádzalo k detoxikácii organizmu počas gravidity. Bohužiaľ existujú však ešte výrobcovia, ktorí získavajú aloe zastaranými metódami z celého listu a teda aj zo šupky. Odstraňovanie laxatívnych zložiek z šupky je ešte stále nedokonalým procesom týchto výrobcov. Práve títo výrobcovia majú na svojich etiketách toto upozornenie a vedia asi prečo.

Mýtus 4

Aloe nesmú brať dojčiace matky, lebo by spôsobili hnačku kojencom.

Platí to isté ako v predošlom.

Mýtus 5

Aloe sa smie používať iba 1x za rok, inak že odoberá telu červené krvinky.

Nedostatočná osveta je u nás bohužiaľ veľmi známa. Informácie o aloe nie sú takmer dostupné. V knihách nenájdete takmer nič, nanajvýš zmienku o preháňadlových účinkoch aloe. Niečo nájdete na internete, ale väčšinou ide o komerčné a skreslené informácie. Aloe pôsobí veľmi priaznivo na celkovú regeneráciu organizmu, na funkciu všetkých orgánov a pri tvorbe krvi, čo potvrdzuje, že nemá nepriaznivý vplyv na počet červených krviniek. Naopak, aloe vera obsahuje ako jedna z mála rastlin na svete vitamín B12, ktorý je zodpovedný za produkciu červených krviniek. Aloe obsahuje aj kyselinu listovú, ktorá taktiež pomáha vytvárať nové krvinky. Dodnes nebolo hlásené žiadne zhoršenie krvného  obrazu po užívaní aloe.  Aloe výrobky od renomovaných výrobcov ako je FLP sa môžu používať trvalo, dlhodobo a bez zmeny. Sú to hotové kvalitné prírodné potravinové doplnky výživy, z ktorých organizmus môže iba ťažiť. Rozhodne sa nedajú porovnávať so starými receptami  s obsahom alkoholu, ktoré síce vo svojej dobe dobre poslúžili, ale dnes sú už prekonané.

Mýtus 6

Aloe sa nesmie predávkovať a nesmie sa brať dlhodobo

Platí tá istá odpoveď ako v predošlom prípade a snáď dodať len toľko, že niektorí výrobcovia (produkty z celých listov) majú naozaj toto napísané na etiketách svojich výrobkov  

Mýtus 7

Aloe vera môžeme pestovať aj doma v kvetináči a jej účinky budú rovnaké alebo lepšie ako u zakúpených prípravkov.

Je to ďalší mýtus. Dôvod je úplne prostý - kvetináč  a naša zemepisná šírka nieprirodzeným prostredím pre aloe vera, ktorá rastie voľne v prírode a potrebuje dostatočný prísun živín z pôdy (nie hnojivá), veľmi veľa slnka a tepla. Pokiaľ sa aloe nepestuje vo svojom prirodzenom prostredí, môže b jeho kvalita ovplyvnená najmä nízkou koncentráciou účinnych látok. Problémom „aloe šťavy domácej výroby“ je vysoká koncentrácia antrachinonových laxatív, ktoré môžu spôsobovať veľmi nepríjemné kŕče a hnačky. V laboratórne spracovanej šťave z aloe vera je množstvo týchto látok cielene redukované. Vzhľadom k tomu, že existuje vyše 200 druhov aloe, tak je ešte problém u laikov správne rozlíšiť pravú liečivú aloe od ostatných druhov. Nezáleží na tom, či ste si kúpili aloe vera v hypermarkete, kvetinárstve alebo sadovníckom podniku. Všetci predajcovia vám predajú "zaručene pravú aloe".

Mýtus 8 

Je pravda, že iba 100% šťava z aloe vera je účinná?  

Je to mýtus a výmysel, ktorý s obľubou využívajú obchodní zástupcovia niektorých firiem - najmä na internetových stránkach a rôznych diskusných fórach.  Aloe vera od FLP je 100% surová neochutená šťava z aloe vera, do ktorej sú pridané konzervačné látky. Aloe Vera Gel od FLP obsahuje 96,24% čistého aloe. Zvyšok je 5 konzervačných látok striktne prírodného pôvodu. Svetovým patentovaným spôsobom  stabilizácie gelu roztok zostáva aj naďalej biologicky aktívny a vysoko účinný – v podstate rovnaký ako šťava z čerstvej rastliny.  Je zarážajúce, že niektorí predajcovia deklarujú 100% čistotu výrobku a nespomenú údaj o percentuálnom množstve konzervačných látok. Takíto predajcovia úmyselne zavádzajú zákazníkov. A viete prečo? Odpoveď nájdete v ďalšom mýte. 
 

Mýtus 9 

Šťava z aloe vera, ktorú kupujeme v obchode alebo v lekárni, obsahuje konzervanty. Poškodzuje sa tým detoxikačný efekt aloe?

My tvrdíme, že áno, ale niektorí výrobcovia, ktorí úmyselne prehlasujú, že ich produkt je 100% a neuvedú percentuálne zastúpenie konzervantov, tvrdia napríklad toto: Náš produkt má obsah konzervačných látok iba jednu desatinu percenta z celkového obsahu. Toto množstvo je nevyhnutné na to, aby sa aloe nekazila, zároveň je úplne neškodné pre ľudský organizmus a na detoxikačný efekt. To však vôbec nie je pravda. Ak chcete konzervovať aloe prírodnými látkami, ktoré sú pochopiteľne oveľa slabšie ako zdraviu škodlivé chemické konzervanty, tak ich potom musíte použiť aj oveľa viac. To znamená, že ak výrobca deklaruje konzervačné látky iba ako  jednu desatinu percenta z celkového obsahu, tak to musí byť veľmi silný a účinný konzervant. Taký nemôže byť prírodného pôvodu, a teda musí byť zákonite syntetický a pravdepodobne aj škodlivý.  A tu je aj pravda o tom, prečo niektorí výrobcovia toto pokladajú za mýtus.