kvalita aloe vera od FLP

Prečo Aloe Vera práve od FLP?   Lebo je vysoko kvalitné a v tomto prípade kvalita = účinok!


Kvalita Aloe vera od FLP  sa dá doložiť týmito faktami:

-  spoločnosť má vlastné plantáže a má pod kontrolou všetko od pestovania, zberu, cez stabilizáciu až po distribúciu

-    nepoužívajú sa žiadne herbicídy a pesticídy

-    zbierajú sa len listy vo veku zrelosti 4-6 rokov  tak, že sa ručne odrežú  – nie celé rastliny (mladé nové listy nemajú ešte požadovaný účinok)

-    používa sa len vnútorná dužina listov bez šupky (šupka obsahuje dráždivú látku aloín a nemá žiadny liečivý efekt), šupky sa využívajú ako hnojivo

-    stabilizuje sa pri subpasterizačných teplotách pod 50° C, čím sa zachovávajú všetky vitamíny a enzýmy živé

-    prísady, ktoré sa pridávajú, sú všetky prírodného pôvodu, nepoužívajú sa umelé farbivá, príchute či stabilizátory

-    džús z aloe preukazuje takmer identický obsah ako živá rastlina

-    FLP ako prvá získala pečať IASC (Medzinárodná vedecká rada pre aloe), ktorá kontroluje kvalitu výrobkov z aloe – pozri www.iasc.com, a dnes má už túto pečať 35 výrobkov FLP (mimochodom najviac certifikovaných výrobkov zo všetkých firiem na svete).

-    spoločnosť získala aj židovský najvyšší certifikát KOSHER a islamský certifikát HALAL. Oba certifikáty dostať súčasne je takmer nemožné, spoločnosť FLP ich má

-    výrobky FLP nikdy neboli testované na zvieratách, a preto boli výrobky FLP ocenené aj medzinárodnou organizáciou PETA. 

Logá - IASC, HALAL, KOSHER, PETA a DSA

 

Ako sa vyznať v ponuke aloe na našom trhu?

Nie je aloe ako aloe. To už väčšina ľudí síce vie, napriek tomu má veľký problém orientovať sa v širokej ponuke tovaru. Ako teda rozpoznať kvalitný prípravok s obsahom aloe vera? Možnosť, že etiketa na produkte s Aloe vera indukuje, čo sa presne vo flaške nacháda, nie je vždy splnená. Prinášame vám niekoľko základných rád pre dobrý nákup kvalitného tovaru.

Nasledujúci text môže pomôcť zákazníkom orientovať sa na trhu s aloe.

Krásny obal a efektná etiketa predávaju, ale to je len bežný obchodný trik. Pri nákupe výrobku z aloe dbajte na to, aby v zozname uvádzaných prísad bola aloe vera uvedená hneď na začiatku. Krémy a maste majú obsahovať najmenej 20 percent aloe. Pre vnútorné užívanie vyhľadajte roztok obsahujúcí najmenej 80 percent aloe vera.

Keď kupujete šťavu z aloe, hľadajte na obale pečať "IASC-certified", ktorá je osvedčením pre kvalitný výrobok zhotovený podľa štandardných smerníc.

 Definovanie Aloe vera produktov:

Aloe Vera Gel je prírodné, spracované, neriedené bunečné pletivo získané z olúpaných listov Aloe barbadensis Miller.

Celolistová Aloe Vera je vyrobená z celého listu, vrátane šupky a vnútorných častí rastliny

Aloe Vera Extrakt je roztok z celej rastliny aloe s vodou alebo iným riedidlom, ktorý obsahuje menej ako 10 % aloe vera a je ešte vhodný pre užívanie (nemá ale už antibakteriálne účinky)

Aloe Vera Šťava je stráviteľný produkt,  ktorý obsahuje minimálne 50 % Aloe Vera Gelu

Aloe Vera Drink je stráviteľný produkt, ktorého obsah aloe vera gelu je medzi 10 až 50 %

Aloe označované 200:1 - 400:1 Výrobok vyrobený z hydratovaného a ožiarovaného aloe prášku a vody. Tiež sa niekedy volá sabur.  Skutočný produkt nie je  200:1, alebo 400:1 silné aloe. Aloe je vyrábané zo suchého práškového koncentrátu, ku ktorému je na 1 diel aloe pridaných 199 dielov vody.


Väčšina produktov aloe vera neobsahuje dráždivé antrachinony nachádzajúce sa v šupke. Väčšinou je uvedené na etikete, že antrachinóny (aloín či emodín) boli odstránené.  Tieto laxatíva sa však môžu vyskytovať v celolistových produktoch. Aj napriek tomu, že dnešné  technológie umožňujú tieto dráždivé preháňadlové látky odstrániť, tak sa väčšinou nedoporučujú užívať dlhodobo.

 

Ďalšie dôležité faktory, ktoré majú vplyv na kvalitu výrobku.

Dôležitá je krajina pôvodu a biologické pestovanie

Táto vzácna rastlina sa pestuje v teplých oblastiach ako je Afrika, južné Stredomorie, Karibská oblasť, Mexiko a USA. Na svete existuje viac ako 200 druhov aloe, ale iba 3 druhy majú liečivé účinky. Za najúčinnejší je považovaný druh Aloe Barbadensis (Miller).  To sa bohužiaľ na etikete výrobku nedozviete. Na našom trhu sú produkty európskych výrobcov, ktorí nemajú vôbec vlastné plantáže a tak nakupujú suroviny zo zámoria. Jediná komerčná plantáž s aloe vera v Európe sa nachádza iba v Španielsku. Kvalita pôdy a ovzdušia je tu diskutabilná a absolútne neporovnateľná s ostatnými plantážami mimo Európy. A tak neostáva európskym producentom nič iné iba to, že základná surovina na výrobu je dovážaná z veľkej diaľky zo zámoria a aby prežila dlhý transport, musí byť zakonzervovaná. A tu už je prvý problém s kvalitou budúceho výrobku každého európskeho producenta. 

Podľa čoho určiť najlepšiu kvalitu?

Aloe vera dozrieva po 4 rokoch, kedy sa zberajú samostatné listy pre ich obsah (zmes vnútorného gelu a šťavy). Niektorí výrobcovia klamlivo tvrdia, že najdôležitejšou látkou v aloe sú mukopolysacharidy, respektíve ich vysoké hodnoty, nachádzajúce sa práve v šupke listu. Práve mukopolysacharidom pripisujú zázračný účinok aloe, a teda aj s ich vysokým výskytom hodnotia kvalitu aloe. To je samozrejme iba obchodný trik. Zázračný účinok aloe spočíva jedine v synergii všetkých látok obsahujúcich aloe.

Spracovanie listov

Kvalita extraktu takiež závisí aj  od spracovania. Listy sa musia spracovať do niekoľkých hodín od zberu, pretože inak strácajú svoju biologickú aktivitu a tým aj svoju hodnotu. Bohužiaľ najrozšírenejšie štandardné spracovanie listov znehodnocuje gel do tej miery, že väčšina takto vyrobených gelov nie je biologicky aktívnych. Rôzne spoločnosti používajú rôzne metódy spracovania - sublimácia, mrazenie, pasterizácia vysokou teplotou atď. Tieto metódy sú síce účinné pri konzervovaní aloe, ale touto technológiou sa aj ničia biologicky aktívne látky v aloe a tým spôsobujú zníženie účinnosti takto vyrobeného gelu.  Firma FLP vyvinula vlastný svetovo patentovaný proces stabilizácie gelu, ktorý zaručuje  nezmenenú biologickú aktivitu komponentov aloe vera gelu. 

Najväčší producenti

Najväčším producentom aloe vera je spoločnosť Forever Living Products, ktorá sa taktiež považuje za dodávateľa najlepšieho aloe vera na svete. IASC pravidelne vysoko hodnotí spoločnosť Forever Living Products za najväčší podiel pri pestovaní, výskume a finálnom spracovaní aloe vera. IASC je vedecká nezávislá organizácia, ktorá ako taká má za úlohu hodnotiť kvalitu preparátov a sleduje dodržiavanie základných štandardov pri výrobe aloe vera.