botanika

Rastlina: Hrubé listy, na okrajoch tŕnité, dodávajú aloe vzhľad kaktusu, je však členom rodiny ľaliovitých a je príbuzná cibuli, cesnaku, chrenu a vodnici, čo sa ale prejaví, až keď rastlina zakvitne. Listy sú podobné dýke a vyrastajú v ružici. Dospelé rastliny majú v priemere asi 15 listov a dosahujú veľkosť 0,5 - 1,2 m. Životodarnou krvou tejto rastliny je gel nachádzajúci sa vo vnútri listov, ktorý je bohatý na živiny a vlhkosť.  

Základná charakteristika

Odborná literatúra uvádza, že existuje približne 200 druhov Aloe, pričom pre farmaceutické účely sa využívajú iba tri - Aloe kapská (Aloe Ferox), Aloe stromovitá (Aloe Arboretsens) a Aloe pravá (Aloe Vera, alebo Aloe Barbadensis Miller). Najznámejšia pre svoje liečivé účinky je posledne spomenutá a to aloe pravá - Aloe Vera Barbadensis Miller.

Aloe u nás voľne nerastie a poznáme ju iba v pestovanej podobe. Patrí k suchomilným tučnolistým rastlinám, s mäsitými, často na okraji rôzne tŕnisto zubatými listami.

Aloe sú nenáročné rastliny. Milujú slniečko a v lete pravidelnú zálievku, nie však premokrenie substrátu. V zime sa zálievka obmedzí na minimum a teplota zníži na 5 - 10 stupňov Celzia. Aloe nie je potrebné hnojiť. Presádzajú sa len staršie rastliny, nejlepšie na skorú jar za použitia substrátu na sukulenty.

Aloe dobre znáša suchý panelákový vzduch. V zime však nesmie teplota v okolí klesnúť pod sedem stupňov Celzia. Aloe Vera môžete v lete vystaviť na terasu v kvetináčoch, alebo ju zapustiť do suchých partií záhrady. Pre Aloe je vhodné rozptýlené svetlo. Krásne vynikne napríklad na doske pracovného stola.

Na čo dávať pozor

Nejväčším nebezpečím je zahnívanie listov, ktoré je väčšinou spôsobené nadmernou zálievkou hlavne v zimnom období.

Rozmnožovanie - Aloe vera

Aloe vera sa rozmnožuje jednoducho. Možné je rozmnožovanie výsevom, odrezkami, ale najjednoduchšie je to oddelením bočných výhonkov

Oddelenie odnoží

Aloe sa rozmnožuje odnožami, ktoré sa tvoria v letných mesiacoch na kmeni. Odnožujú sa, až  dosiahnu polovicu výšky materskej rastliny a vytvorili vlastné korene. Odnože vyhrabete a uskladníte na dva týždne mimo substrátu, potom vysadíte a dobre zavlažíte. Ak nemá odnož korene, necháte reznú plochu 1 deň preschnúť a potom vložte odnože do vody, kde po 2 – 3 týždňoch vytvorí korienky. Vysadiť ich môžete aj do piesku, ktorý nemá živiny, a to podporuje tvorbu koreňov. Ideálne je svetlé a teplé miesto.

Aloe sa často zamieňa s Agáve. Na rozdiel od agáve kvitne Aloe každý rok – po odkvitnutí neodumiera. Ako črepníková rastlina sa využíva Aloe variegata a A. arborescens. V lete môže stáť vonku na slnečnom mieste. Ak zostane v izbe, potrebuje veľa čerstvého vzduchu. V zime jej vyberte svetlé a chladné stanovište. Ak sú v zime nižšie teploty (5-8 °C), tvorí sa väčšina pukov. V lete sa výdatne polieva, ale až vtedy, keď je substrát suchší. V zime na chladnom stanovišti polievajte menej. Pokiaľ je to možné, používajte vlažnú vodu a polievajte zospodu. Ak polievate studenou vodou, alebo je substrát nadmerne vlhký, môžu začať opadávať listy. Hnojí sa od marca do októbra každé dva týždne hnojivom na kvitnúce kvety. Rastline nevadí suchý vzduch. Každé tri roky sa v marci/apríli presádza, pričom sa zmieša substrát s pieskom. Na rastline sa tvoria odnože, ktoré slúžia na rozmnožovanie rastliny. Odoberte ich až vtedy, keď majú korene a nechajte ich jeden deň vysušiť. Potom ich vložte do črepníka s vlhkým pieskom. Rastlinu je možné rozmnožovať i výsevom – v marci pri teplote 21 °C do zmesi substrátu a piesku. Ak ju v zime nadmerne polievate, hnije jej koreň. Vtedy ju presaďte a menej polievajte. Ak jej žltnú konce listov, môže ísť o hubovú chorobu. Odrežte napadnuté miesta a použite chemický prostriedok. Ak je v izbe veľmi suchý vzduch, môžu rastlinu ohroziť vošky. Ak ju kúpite v lete, musí si najskôr zvyknúť na slnko. Postavte ju na pár dní na južné okno počas poludnia.

 

BOTANICKÝ NÁZOV:
Aloe barbadesis Miler, Aloe vera.

POPIS:
Sukulentná rastlina, ktorá tvorí alebo  netvorí stvol, alebo je rozvetvená ako krík. Listy sú mäsité, šťavnaté, tvoriace hviezdice, niekedy dvojradé, inokedy sú umiestnené samostatne. Kvetenstvá sú jednoduché alebo maj
ú rozvetvené strapce. Kvety sú načervenalé, žlté, krémové alebo biele, môžu byť i na stopke. Okvetie je krúžkovité, trúbkové. V zime sa Aloe uchováva pri teplotách 10 až 12° C a primerane ju zavlažujeme. V lete je nevyhnutné doplňovať minerálne hnojivá každé 2 až 3 týždne. Pretože Aloe vyžaduje určité množstvo priamych slnečných lúčov, doporučuje sa ju situovať na parapet okna smerujúceho na juh. Postrekovať rastlinu nie je nutné, zato je nutný čerstvý vzduch, v lete je treba miestnosť vetrať. Používa sa zmes zemín: kompostu, ľahkej pôdy a piesku (v pomere 1:1:1,2). Rozmnožujú sa semenom alebo odrezkami.
ČEĽAĎ:
Liliaceae, ľaliovité.
Pôvod:
Južná Afrika, Stredomorie
Umiestnenie:
Plné slnko.
Zálievka, hnojenie:
Zalievame primerane, premokrenie rastline škodí. V let
e je nevyhnutné doplňovať minerálne hnojivá každé 2 až 3 týždne.
Rozmnožovanie:
Rozmnožujú sa semenam
i alebo odrezkami.
Škodc
ovia, choroby:
Stonka vytiahnutá a znetvorená:
V zimnom období býva príčinou príliš mnoho vody. V období leta je potom najčastejšou príčinou málo svetla. Kvetináč občas otočte, aby bol rast rastliny rovnomerný.
Hnedé mäkké škvrny:
Príčinou je hubová škvrnitosť listov. Použite systémový fungicíd a miestnosť, v ktorej sukulent je, častejšie vetrajte.
Náhla strata listov:
Príčinou je príliš studená voda alebo v letnom období tiež nedostatok vody.
Hnedé suché škvrny:
Príčinou je určite nedostatočná zálievka. Majte na pamäti, že sukulenty potrebujú v letnom období zálievku dosť bohatú.
Zväd
nuté a vyblednuté listy:
Príčinou je preliatie rastliny, a to predovšetkým v zime.
Hniloba základu, úhyn stonky:
Príčinou je hniloba bázy stonky v dôsledku preliatia rastliny, a to pred
ovšetkým v zime. Vrchnú časť stonky rastliny môžete použiť na jej množenie. V zime vhodne upravte zálievku a povrch substrátu prekryte vrstvou kamennej drte.
Varovanie:
Vyžaduje určité množstvo priamych slnečných lúčov

   

Aloe vera